Ακτίνα: Off
Ακτίνα:
km Set radius for geolocation
Αναζήτηση

Παγκόσμιο υγρού στίβου: Απίστευτη ανατροπή η εθνική ανδρών πόλο επί των ΗΠΑ (15-14) και πρωτιά στον όμιλο

Αυτή η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών είναι σίγουρα η κορυφαία εθνική στην Ελλάδα σε όλα τα σπορ. Με μια καταπληκτική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο, κατάφερε να ανατρέψει σχεδόν σε νεκρό χρόνο, μια διαφορά πέντε γκολ, να νικήσει 15-14 τις ΗΠΑ και να πάρει την 1η θέση στον Α’ όμιλο. Πρωτιά που της έδωσε και το απευθείας εισιτήριο στις «8» κορυφαίες ομάδες του κόσμου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου στην Ιαπωνία.

Ετσι τώρα η εθνική ομάδα στα προημιτελικά, την ερχόμενη Τρίτη (25/7, 10:00) θα αγωνιστεί με τον νικητή του χιαστί αγώνα ανάμεσα σε Κροατία και Μαυροβούνιο ή Σερβία.

«Είμαι ικανοποιημένος απόλυτα για τη νίκη και την ανατροπή αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο για την εμφάνιση που κάναμε στα τρία πρώτα οκτάλεπτα. ¨ηταν εμφάνιση μικρής ομάδας», δήλωσε ο Θοδωρής Βλάχος μετά τον αγώνα και πρόσθεσε ότι θα συζητήσει τα λάθη με τους διεθνείς για να μην επαναληφθούν…

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι (3-3) αλλά στο 2ο οι ΗΠΑ ήταν καταιγιστικές (6-1) και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 9-4. Στο 3ο οκτάλεπτο η εθνική μπήκε πολύ δυνατά, βελτίωσε πολύ την άμυνα της, μείωσε 9-6 αλλά οι Αμερικάνοι κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά στα τρία γκολ (11-8). Ετσι στην 4η περίοδο οι ΗΠΑ έπαιξαν με το χρονόμετρο αλλά η εθνική με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε 13-13 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Το ματς έγινε θρίλερ και 38 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε η εθνική ξεκίνησε την τελευταία της επίθεση με το σκορ στο 14-14, για το γκολ της νίκης και της πρώτης θέσης. Κερδίσαμε αποβολή και με παίκτη παραπάνω ο Παπαναστασίου με το 3ο σερί γκολ του ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε ολοκλήρωσε την επική ανατροπή για το τελικό 15-14!

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 6-1, 2-4, 3-7.

ΗΠΑ: Βέινμπεργκ, Χούπερ, Κ. Γούντχεντ, Άμπραμσον, Ντάουμπε 4, Κούπιντο, Χάλοκ 2, Ντ. Γουντχεντ, Μπόουεν 1, Τσ. Ντοντ, Ρ. Ντοντ 1, Ίρβινγκ 6, Χόλαντ
Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου 3, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 3, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Καλογερόπουλος 1, Τζωρτζάτος